Prameň sa nachádza medzi plážovým kúpaliskom a krytou plavárňou, asi 100 m vľavo od Tajovského potoka, na pozemku vo vlastníctve rímskokatolíckej cirkvi. Voda je prírodná, slabo mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, vápenato-horečnatá, uhličitá, studená, hypotonická. Jej mikrobiológia, biológia a prípadná nezávadnosť sa vyšetruje sporadicky.
V dokumentoch sa prvýkrát spomína v roku 1663. V správe miestodržiteľa rady (1768) sa uvádza, že kyslá voda sa môže piť len čerstvá a nedá sa skladovať kvôli vysokému obsahu kysličníka uhličitého.
V roku 1997 a 2011 boli na medokýši zrealizované rekonštrukčné práce, na ktorých participovalo mesto s občianskou cykloiniciatívou. Oddychová zóna je trvalo dostupnou oázou pokoja, duševného relaxu a oddychu pre verejnosť. Z minerálneho prameňa je napájaný jeden plavecký bazén, ktorý obľubujú otužilí návštevníci neďalekého plážového kúpaliska.

 

The spring is located between the outdoor pools and the indoor swimming pool, about 100m to the left of the Tajovský stream, on a plot of land owned by the Roman Catholic Church. It is a natural source of lightly mineralized, cold, hypotonic, carbonated water containing bicarbonates, sulphates, calcium and magnesium. The water is analysed occasionally to establish its microbiological and biological qualities and safety for drinking. The spring is first mentioned in historical documents dating from 1663. A 1768 report by a councillor states that its acidic water can only be consumed fresh and cannot be stored due to the high carbon dioxide content.
The area around the mineral spring was refurbished in 1997 and again in 2011 by the municipality in cooperation with a civic cycling initiative. The place is always open to the public, designed as a space for relaxation, an oasis of peace to be enjoyed by everyone. The mineral water is also used to fill one of the outdoor swimming pools, an invigorating favourite among the visitors of the facility.

 

Autor textu: Ing. Mgr. Pavol Katreniak